Stidne usne su kožni nabori koji okružuju i štite ulaz u vaginu, uretru i klitoris. Razlikujemo dva para stidnih usana – velike, koje se nalaze spolja i male stidne usne, unutra. Boja, veličina, dužina i oblik, pogotovo malih usana mogu da variraju.
Labioplastika, odnosno korekcija stidnih usana, spada u novije estetske zahvate, koji mogu značajno da povećaju samopouzdanje i eliminišu strah od izgleda sopstvenih intimnih delova.
Ovo su najčešći razlozi nezadovoljstva izgledom intimnih delova ženskog tela:
- Primetan je izgubljen volumen velikih usni, što je najjednostavnije za intervenciju, jer se radi „fat grafting“ – lipotransfer (prebacivanje sopstvene masti) za vraćanje volumena i regeneraciju matičnim ćelijama. Mogu da se upotrebe i hijaluronski fileri.
- Preterano tamna boja kože u intimnoj zoni, što se rešava izbeljivanjem anogenitalne regije hemijskim pilinzima.
- Žena smatra da su joj usne oduvek prevelike ili ima urođene asimetrije
- Žene koje su primetile velike promene, pogotovo nakon porođaja – ili zbog hormonskih disbalansa, povrede, starenja i naslednih faktori
Tokom zahvatana na stidnim usnama, plastični hirurg odstranjuje višak tkiva, koji je prevelik, i na taj način vrši korekciju i ulepšava ovaj deo tela. Operacija se radi najčešće u lokalnoj anesteziji, hospitalizacija nije potrebna, a oporavak traje nekoliko dana.
Posle zahvata može doći do manje nelagode povezane s postoperativnim otocima i zarastanjem rana, koje nestaju nakon otprilike nedelju dana. Nakon oporavka, ne ostaju vidljivi ožiljci.
Kada se uradi labioplastika, preporučljivo je da se oko 2 nedelje ne praktikuju intenzivnije fizičke aktivnosti. Seksualni odnosi se mogu ponovo imati nakon 3 ili 4 nedelje.