Koje regije se mogu povećati sopstvenim masnim tkivom?
Lipotransferom se najčešće povećavaju lice, usne, grudi, zadnjica, usmine, penis, šake… Masno tkivo, osim što ima veliki voluminozni potencijal, sadrži i matične ćelije (stem ćelije) koje vrše rejuvenaciju regije u koju su transferisane. Rezultat nije samo jednostavna nadoknada volumena već i podmlađivanje što je naročito bitno za šake i lice.
Odakle se uzima masno tkivo za lipotransfer?
Za potrebe lipotransfera masno tkivo se uzima iz regije u kojoj se nalazi u višku (stomak, butine, ruke…). Dakle, potrebno je da u nekoj od tih regija postoji dovoljna količina viška masnog tkiva koje se može iskoristiti za lipotransfer.
Kada su vidljivi prvi rezultati lipotransfera?
Nakon same povećanja sopstvenim masnim tkivom, volumen tretirane može biti naglašeniji zbog blagog otoka koji u narednih par dana smanjuje i već nakon nekoliko dana postaje neprimetan. Nakon toga se ne očekuju veća resorpcija, naročito ako se masno tkivo pre aplikovanja pripremi po posebnim savremenim protokolima.
Koliko traje rezultat lipotransfera i da li se može ponoviti procedura?
Ovo je individualno, zavisi od metabolizma, životnih navika, ali i načina pripreme masnog tkiva. Rezultati obično traju bar dve godine, a nekad i znatno duže. Procedura se može ponoviti čim se za tim pojavi potreba, bez vremenskog ograničenja.
Da li je nakon ili pre lipotransfera moguće koristiti hijaluronske filere u tim regijama?
Da, lipotransfer i hijaluronski fileri su kompatibilni i mogu se kobinovati.
Da li je lipotransfer bolan?
S obzirom da se lipotransfer radi u lokalnoj anesteziji ili analgosedaciji (za procedure većeg obima), nije bolan, a nakon procedure se ne očekuje bol, već možda samo neprijatnost u tretiranoj regiji.
Koja je razlika između lipotransfera i hijaluronskih filera?
Kod liporansfera, obzirom da se koristi sopstveno masno tkivo, procedura je potpuno prirodna, bez unošenja bilo kakvih stranih supstanci, pa se samim tim nije moguća nikakva alergijska reakcija organizma. Kod lipotransfera, za razliku od hijaluronskih filera koji su minimalno invazivna nehiruška procedura, ipak postoji mali opravak. Za manje korekcije je brže, komfornije i isplativije primeniti hijaluronske filere, dok je kod većih nadoknada volumena sopstveno masno tkivo najčešće bolja opcija.
Koliko traje lipotransfer i oporavak?
S obzirom da se nakon lipotransfera može javiti mali otok i, eventualno, hematom, potrebno je par dana da to prođe. Vecini uobičajenih dnevnih aktivnosti se vraćate već sutradan, a sa težom fizičkom aktivnošću je poželjno sačekati nedelju do dve.